Gyors készletfelmérés.
Alapesetben azt javaslom, hogy először találd ki, mi minden legyen az alapélelmiszer-listádban, majd alakítsd át a készletet szépen folyamatosan.
De most meg kell fordítanunk a folyamatot, először mérd fel az otthoni élelmiszer készletedet több okból is adódóan.
Valószínűnek tartom, hogy az elmúlt héten volt nem teljesen tervszerű vásárlásod is, azaz nem tudtad mit fogsz belőle, majd készíteni és nem menütervhez vásároltál. Tudom most általánosítok, de most elsősorban azoknak szeretnék segíteni, akik eddig nem kész menütervhez vásároltak.
A másik ok, meg kell vizsgálnod, mi az a leghosszabb idő, amit az otthoni készletből, bevásárlás nélkül meg tudsz oldani. Mert az lenne a cél, hogy heti egynél többször a vírus idején ne menj bevásárolni, így már a következő bevásárlásra is fel kell készülni.
Javaslom főbb tárolási helyek szerint menjél és írjál mennyiséget is. A következő csoportosítást javaslom.
Ha meg van az aktuális készleted, akkor meg kell azt vizsgálnod, hogy milyen alapélelmiszer hiányzik otthonról. Ehhez segítség képen mutatok listákat, kiindulásnak tökéletes lesz.
Ha valami most hiányzik pl. nincs otthon basmati rizs, de fontos lenne, mert van cukorbeteg is a családban, vagy éppen elfogyott a gyerek kedvenc kakaópora, akkor se rohanj egyből boltba, csak írd fel, majd a következő vásárlásnál pótlod.
És akkor íme a négy alaplista, amit később majd alakítasz magadra, de most kiindulásnak tökéletes lesz, amit nem használsz egyszerűen húzd le.
Fűszerek:
Kamra, polc:
Alapdolgok a hűtőben:
Alapdolgok a fagyasztóban:
Zöldség:
Gyümölcs:
Ezek alaplisták, nem azt jelenti, hogy ezen túl másra nincs szükséged, nekem is ehhez képest van olyan, ami nincs otthon vagy nem mindig pl. kávé (vendégeknek), zsír (alakalomszerűen), ecet és van olyan, ami nálam mindig van otthon: pl. bulgur, balzsamecet.
Kb. ennyi az alap, de egyéni ízlés alapján alakulhat, a mennyiségével és az árával, majd a 125 napos sorozatban részletesen is foglalkozunk, amikor néhány új szempontot is hozzáteszek a koronavírus kapcsán.
A lényeg az első lépés, mérd fel a készletedet, most miből tudsz gazdálkodni, boltba menés helyett, és a következő vásárláskor, milyen alapdolgot kellene venned.
Jó munkát!
Kinga, a Pénzügyi térkép háziasszonya
U.i.: Bocsánat, hogy ekkora feladattal indítunk, de most a helyzet (ritkán menjél vásárolni) és a pénztárcád védelme is megkívánja, hogy a meglévő dolgokból gazdálkodjál először.