Már az adventi koszorús levelemnél említettem, hogy itt hozok még egy tippet, ötletet, ami tavaly bevált és kicsit az adventi koszorúhoz is kapcsolódik.
Ugye hajdanán nemcsak 4 gyertya volt az adventi koszorún, hanem annyi, ahány nap volt még advent kezdetétől karácsonyig, azaz az első évben 24. Talán innen lett az adventi naptár is 24 részes.
Adventi fénynaptár
Így született meg tavaly először és idén úja az adventi fénynaptáram.
Engem a fények elvarázsolnak (talán nem vagyok egyedül), különösen a téli estéken, nagyon szeretem a hangulatvilágítást. Így lett a kedvencem a 24 üvegből álló fénynaptár.
Mire van szükséged? 24 befőttesüvegre, üvegre van szükség, lehetnek egyformák is, de különbözőkből sokkal játékosabb lesz szerintem. Amelyekbe mécseseket, akár maradék gyertyát, vagy mini fényfüzéreket teszek és minden este, eggyel többet gyújtok meg, egyre fényesebb lesz az a sarok, ahova kiteszem.
Az üvegekre írhatsz számot (üvegfestékkel) vagy dekorálhatod sok féle módon. Rakhatsz bele vizet, a vízbe bogyókat, mini ágakat, csillámokat és akár úszógyertyát is (megsúgom a sima mécses is lebeg a vízen egyébként).
Ötletadónak ide sok-sok képet összegyűjtöttem.
Ez akár még ma is elkészülhet, szinte 0 forintból, de 1.000 Ft már biztosan elegendő lesz.
Felnőtteknek tökéletes, de nézzünk néhány ötletet a gyerekeknek is.
Vegyes adventi naptár:
Mi lenne, ha az idén (is), mindenből csempésznénk az adventi naptárba?
Plusz kihívás lehet, hogy magadat is próbára tegyed, hogy mennyire olcsón tudod ezt kihozni, természetesen úgy, hogy a gyerek(ek) ebből ne vegyen(ek) észre semmit.
Mit szólnál hozzá, ha az idén a változatosságot, élményeket és a pénztárcakímélést összeházasítanánk így:
Milyen jó, hogy a 24 sok-sok számmal osztható, így kedvedre tudod változatossá tenni a naptárad. Kitalálhatsz akár csak két csoportot, de akár hármat vagy négyet, ha pedig még változatosabbá szeretnéd tenni, találj ki 6, 8 vagy 12 csoportot.
Cél: napi 50 – 100 Ft-ból összeállítani egy élményekben is gazdag adventi naptárt.
Tavaly ezeket választottam. A meglepetéseket apró csomagokba rejtettem és ezeket a számokat tettem rá. Ha megtetszett az ötlet a számokat innen tudod letölteni.
A számokkal magukban is tudod éreztetni az idő haladását. Pl. gyurmaragasztóval felrakod az ajtóra összevissza, majd karácsonyig minden számot a helyére teszel. (Ez is egy filléres megoldás, akár felnőtteknek is.)
Régi legóból új figurák pl. számok, betűk, állatok, növények, épületek, autók… 0 Ft. Ha itt rákeresel a Lego Classic kifejezésre, akkor sok-sok jó ötletet kapsz.
Csomagold be, írd rá mit kellene az adott darabokból összerakni, de a te megoldásodat csak másnap mutasd meg. Így nem is egy, hanem két napra ad szórakozást.
Ide kedvedre válassz mást pl. lányoknak öltöztető baba, a babát kapja meg az első napon, majd akár minden nap kaphat egy-egy új ruhadarabot, amit már a gyereknek kell kiszínezni.
Mivel a legós vagy papírbabás napokon 0 Ft-ot költünk, csak az időnket rakjuk bele a feladat előkészítésébe, így 100 – 200 Ft-unk van, erre a kategóriára.
Aszalt gyümölcsök: sárgabarack (kb. 6 db), vörös áfonya (40 g), almakarika, szilva, ananász, mazsola, mangó… kimérve is kaphatóak vagy vegyél mixet és szed szét azt.
Magvak: napraforgómag, tökmag, földimogyoró, mandula, dió, kesudió. Ezeket is meg tudod venni kimérve vagy vehetsz mixet, esetleg diákcsemegét és szét tudod válogatni.
Ami az adventi naptárba rejtünk, azok mind meglepetések és igazából nem a mennyiség számít, hanem sokkal inkább az, hogy reggel egyből ki lehet bontogatni és soratlanul bekapni egy-egy falat nasit.
Kültéri program ötletek, ha nincs saját kerted, nehezebb helyzetben vagy, leginkább a séta marad, de abba is tudsz valamennyi színt vinni. Lehet ezeket érdemes tudatosan hétvégékre a naptárba rejteni.
Ezeket szintén nulla forintból hozhatod ki.
És még sok-sok ötletet találsz, a gyerekes bakancslistán. Keresd meg azokat, amik nem kerülnek pénzbe vagy éppen annyiba, amennyi belefér a te keretedbe, és tedd bele a naptárba egy kis kártya formájában.
A felsoroltakon kívül a következő csoportok jutnak még eszembe:
Remélem ezekkel az ötletekkel megadtam neked a kezdőlöketet a gyerekeknek készülő adventi naptár elkészítéséhez.
Kirakós adventi naptár:
Ezt is tavaly csináltam először és apukánál nagyobb sikere lett, mint a gyereknél.
Egy nagy (1500 db) -os puzzlet raktam össze titokban (ez nekem is jó szórakozás volt), majd utána gondosan szétszedem 24 kis zacskóba, de úgy, hogy azok összefüggő darabok legyenek. Egy napra kb. 60 db puzzle fog jutott. Igazából 24 db kb. 60 db-os puzzlet kell kirakni és szépen egymáshoz csatlakoztatni és karácsonyra el is készül a teljes kép.
Ezek voltak a filléres ötletek, de a készen kapható naptárak tárháza is kimeríthetetlen. Több gyereknél erre is el lehet jelentős összeget költeni, hogy felnőttekről már ne is beszéljünk.
Pár száz forintos csoki naptártól kezdve – az apró játékos, szépségápolási, kávés, sörös naptárokon át (15-30.000 Ft) – a 120.000 Ft-os Armani naptárakig nagyon széles a választék.
Élethelyzetedtől függően okosan gazdálkodj az időddel és a pénzeddel. Használd inkább azt, amiből az idén több van.
Legyen bármilyen is, ha szeretnél jövőre adventi naptárat, határozz meg egy keretet az adventi naptár(ok)ra. Az idénre pedig Jolly Jokernek ott a fény vagy számos naptár, szinte nulla forintból.