23. nap: Vagyonmérleg

A családi vagyonmérleg is egy újabb kontrolleszköz lesz, javaslom, hogy ebben a hónapban még feltétlenül készítsd el. Majd negyedévente vagy fél évente újra és újra készítsd el. Ezen is fogod látni a haladást. Ha nem esik nehezedre, akár havonta is elkészítheted, de nem feltétlenül szükséges.

De mit is értek családi vagyonmérleg alatt? Egy listát, ahol a vagyontárgyaid és tartozásaid is fel vannak sorolva. A kettő különbsége a nettó vagyon, a tényleges „gazdagságunk”. Egyben egy pillanatfelvétel is egy adott időpontban, pl. minden év eleje, vagy minden hónap 15-én.

Mi is a célom a családi vagyonmérleg elkészíttetésével? Az, hogy rövid távon is tudjad, merre tartasz a családoddal: a gyarapodás irányába, vagy az elszegényedés felé. Ha ezt idejében elkapod, még tudsz változtatni. Az egy év túl hosszú időszak és nem fogod észrevenni, ha valami nem stimmel, ha valami kedvezőtlen irányba változik. Ebben a kontrolleszközben az a lényeg, hogy merre változik, nem pedig az, ki honnan indul, a változásokat mindenki magához mérje. A változást érdemes százalékosan is kifejezni, mert az sokkal többet elárul, mint egy Ft-érték.

Ezeknek a mérlegeknek az elkészítésének csak úgy van értelme, ha nem szépíted, nem kozmetikázod, hanem a valós, pillanatnyi értékek kerülnek bele. Az elkészítéskor a lényeges kategóriákkal foglalkozz, ne akard az ingóságaidat is az utolsó gombostűig felmérni.

Folyómérleg: azok a pénzek, amelyekből a napi megélhetésed fedezed. Írd össze az összes helyet, ahol likvid pénzt tartasz! A megtakarításokat add össze, a tartozásokat vond le.

– készpénz (pénztárcában, zsebekben, fiók mélyén, perselyben…)

– külföldi készpénz: adott napi eladási árfolyamon vegyed figyelembe

– bankban, folyószámlán lévő pénzek: legegyszerűbb, ha internetbankon megnézed

– ehhez kapcsolódó hitelek

– rövid távú kölcsönök: pl. otthon hagytam a pénztárcám, a kollégától kellett kérnem, családi kölcsön adva és kapva is

jövedelemtermelő eszközök alapvetően stratégiai megtakarítások (lakásra, nyugdíjra, gyerekre), amelyek hosszú távra szólnak: ezeket mindig a napi árfolyamon számold, nem baj, ha átmenetileg kevesebbet ér, a lényeg a tisztánlátás. Itt számolj két értéket: azt, amennyit ér és azt, amennyihez azonnal hozzá tudsz férni.

– értékpapírszámla: kötvények, részvények, befektetési alapok

– megtakarítási számla: TBSZ

– befektetés célú biztosítások

– lakástakarék-pénztár

– nyugdíjszámlák: NYESZ, MNYP, ÖNYP

– befektetés célú ingatlan, ha van hitel rajta, azt is figyelembe véve

– vállalkozásban tulajdonrész

– földek

A harmadik csoportba az olyan eszközöket és tartozásokat soroljuk, amelyek megkövetelik a folyamatos pénzráfordítást, pénzinfúziót. Legfőbb jellemzője, hogy nem tudjuk egyik pillanatról a másikra eladni, pedig a pénzt viszi. Ezeket nem kell havonta értékelni, elég évente egyszer.

– lakás, ház (amiben élsz, és a sajátod) (http://ingatlan.com/reszleteskeresohttp://www.ingatlanbazar.hu/) és vegyed a 80-90%-át

– jelzáloghitelek: ezt nézd meg havonta az aktuális értéken

– autó hiteleivel együtt (http://www.hasznaltauto.hu/http://www.expressz.hu/auto/) és szintén vegyed a 80-90%-át

– további tartozások: pl. családnak, adóhatóságnak

– kikapcsolódást szolgáló eszközök: motor, hajó, nagy családi medence, nyaraló, telek, amennyiben van rajta hiteltartozásod, azokkal együtt

Ingóságok számbavétele: itt okosan gondoljad végig, hogy mivel foglalkozol, és mivel nem. Húzz egy értékhatárt, pl. 250.000 Ft-os tétel alatt nem, kivéve, ha áruhitel van rajta. Azzal az értékkel számolj, amennyiért azonnal pénzzé tudnád tenni. (http://www.vatera.hu/)

– arany, ékszerek

– műtárgyak: pl. porcelán, festmény…

– gyűjtemények: pl. bélyeg, érme, fegyver…

– szórakoztató elektronika

– háztartási gépek

Fontos lenne, hogy ne csak a család anyagi jellegű dolgairól, hanem a család emberi értékeiről is készítsél egy listát. Hányszor hallod és mondod: Nekem a család a legfontosabb! De valóban? Mert akkor kezeld is úgy! Írd össze az értékes kapcsolataidat: család és barátok, akiknek a körében jól érzed magad, akik számítanak rád és te is számíthatsz rájuk …

  1. Írjad össze a kellemes érzéssel eltöltő családi hagyományokat, eseményeket: pl. unokatestvér-találkozó, kirándulások, nyaralások, színházlátogatás, baráti vacsora, közös játék…
  2. Írjad össze, mire lenne szükség a családi érzelmi és fizikális egészségének megőrzéséért: táplálkozás, testmozgás, életmód.
  3. Írjad össze a család szellemi tőkéjét is: ki mihez ért, miben jó. pl. egy anyuka jó hangulatot, nyugalmat áraszt, egy unokatestvér sokat utazik, érdekes élménybeszámolót tart, vagy egy ezermester nagypapa mi mindent tud megjavítani…

Ezt csináljátok közösen pl. egy jó hangulatú vacsora keretében. Majd rendszeresen nézzétek meg, ebben a hónapban kivel találkoztatok, milyen közös programjaitok voltak, mit tettetek az egészségetekért… Legyetek tisztában a család vagyoni és emberi értékeivel is!