Ez a mai lecke elég komplex lesz, több mindent fogunk érinteni, olyanokat is, amikről eddig is beszéltünk már, de akár új dolgokról is, amik eddig kimaradtak, csak egy kicsit másik szemüvegen keresztül vizsgálódunk.
Javaslom, 2023-ra tűzzél ki egy konkrét éves célt, már sok mindent átgondoltál mi is a fontos és mi kevésbé fontos, most próbáld a mai tudásoddal összerakni egy rendszerbe.
Kezdjük azzal, szerintem milyen a jó cél, azaz az éves célodnak milyen szempontoknak kellene megfelelnie. Szerintem ez minden célra igaz, így a pénzügyi célra is.
Ahhoz, hogy reális célod legyen, tudnod kell, honnan
indulsz, te már tudod, hisz tegnap elkészítetted vagy legalábbis el kezdted
elkészíteni a vagyonmérlegedet.
Nézzük ezt egy kis költségvetésű család példáján keresztül (ha te sokkal jobban
állsz, örülj neki)
Ezek alapján a következő célkitűzések születtek:
Tölts le nyugodtan egy új táblát és kezdj el játszani a számokkal, a tervezés fülön hónapról hónapra. Elkészült a példa családunk is vele, és ha nem változtat semmit, év végén még mindig 260.000 Ft hitelkártya tartozása lenne.
Ezért a célja érdekében a következő, látszólag apróságokra szánta el magát:
Ha ezeket sikerül betartani, akkor jövő év végére eltűnik a hitelkártya-adósság.
Feladat: Játszatok a számokkal ti is. Nézzetek, meg egy kicsi változás hatását a célokra és mi van, ha nem egy pici változást eszközöl, hanem 5-10-et? Több helyen kisebb változásban gondolkodjatok, mint egy drasztikusban, amit nagy valószínűséggel nem is tudtok betartani…
Készítsd el a havi cash flow terv segítségével az éves cash flow tervet (hogyan fognak a pénzek jönni, menni) az összesítő fülön. Mivel most március eleje van, javaslom egy 2023. év végéig tartó, konkrét célt dolgozzál ki.
De itt nem ér véget a munka. Fogalmazd meg a konkrét lépéseket, hogy hogyan tudod azokat elérni. Lehet benne nyugodtan sok apró lépés, de akár jól előkészített drasztikusabb is. Pl. a gyereket elhozod egy fizetős iskolából vagy eladjátok a második autót.
Majd ezt a tervet tudod, egy-egy új hónap előtt tovább finomítani!
Az első év, azaz ennek az évnek a tervezése lesz a legnehezebb, utána már mindig könnyebb lesz.
Ehhez a leckéhez, ezt a videót nézd meg!