17. adventi levél: Milyen karácsonyfát válasszak? + karácsonyfa árkörkép
Az utóbbi évek egyik legnépszerűbb karácsonnyal kapcsolatos kérdése, hogy a környezet szempontjából melyik alternatíva jobb választás: a mű vagy az élő fenyő.
Valóban sok családban okoz fejtörést milyen karácsonyfájuk legyen. kicsi vagy nagy, élő vagy mű, normand vagy ezüst fenyő, vágott vagy földlabdás mindegyik mellett vannak érvek és ellenérvek is.
Most néhány szempontot összeszedtem:
- Környezetvédelem: nem vagyok szakértő így, nem tudom megmondani, vajon mivel teszünk nagyobb kárt a környezetben a fenyőfa kivágásával vagy a műfenyő előállításával. Olvastam egyiket, illetve másikat is. Eleinte több cikk az évekig újrahasználható műfenyők pártján állt, az utóbbi időben viszont az arány eltolódni látszik az igazi fenyők javára.
- A karácsonyfákat az erdőgazdálkodásokban direkt erre a célra nevelik. Nagyon kevés fenyőfa kerül az otthonokba természetes erdőségekből, ezzel szemben a műfenyők előállítása jelentősen terheli a környezetet.
- Fontos kérdés, hogyan hasznosul a kidobott fenyő. Sok városban van lehetőség a vágott fenyők újrahasznosítására, míg a műfenyőknél a fém és műanyag kombinációja miatt erre nem mindig van lehetőség.
- Nem elhanyagolható szempont a fa szállításához felhasznált üzemanyag mennyisége is. Ugye az élő fenyő évről évre magától nem jut el a családokhoz.
A kérdés szerintem a következő években is még vita tárgya lesz. Azt is el tudom képzelni, hogy közben környezetbarátabb alapanyagot találnak a műfenyők előállítására és változik a helyzet.
Jelenleg abban sincs egyetértés, mennyi ideig kell használni a műfenyőt ahhoz, hogy hulladékkezlés szempontjából a két opció egálba kerüljön. Egyes számítások alapján legalább 10 év, más elemzések szerint 3-6 év a váltószám – de olvastam 20 évet is.
Egy biztos, ha már van műfenyőd és azt használod, minél hosszabb ideig, azzal újabb terhelést nem teszel sem a természetre, sem a pénztárcádra.
- Fenyőfa illata: ha már semmi estre sem szeretnél lemondani a fa illatáról, de környezetvédelemről sem, akkor jó kompromisszumos lehetőség lehet a gyökeres fa vásárlása. Mikor ezt a megoldást választottuk, azért nem minden évben sikerült a kiültetés és általában ebben az esetben a fa mérete jóval kisebb lehet, mint a vágott fenyő. A fenyő illatát részben becsempészheted úgy is az otthonodba, hogy asztali díszt vagy dekorációt készítesz néhány fenyőágból. Az illat visszahozására megoldás lehet, még az illóolaj is vízbe vagy párologtatóba csöppentve.
- Ha nincs kiültetési lehetőséged, akkor sem kell lemondani a földlabdás fenyőfáról, mert néhány helyen lehet karácsonyfát kölcsönözni, amit az ünnep eltelte után visszavihetsz.
- Fenyőfát sokkal olcsóbban lehet táblából választani, ilyenkor számoljál az üzemanyag és a vágás költségével is. Ha földlabdával kéred annak is lehet plusz költsége, kérdezz rá!
- Sok esetben a fenyőárusok is befaragják a talpba, és hálózzák is. De figyelj, hol kapod ezeket a szolgáltatásokat ajándékba és hol kell pluszban fizetni érte.
- Műfenyőből is egyre nagyobb már a választék, a 2D, a 3D, vegyes, tűleveles…, azok a fák, amelyek tényleg nagyon hasonlítanak az igazi fenyőre, azoknak azért elég borsos az ára, de ha vigyázol rá, néhány év alatt megtérülhet. Ha nőként nincs segítséged, akkor is jó választás lehet a műfenyő.
- Nagyon nagy a szórás árban, mind a mű, mind az élő fenyő árában, így nehéz megítélni. A javaslatom az, hogy a neked megfelelő méretű és áru műfenyő árát hasonlítsd össze azzal az élőfenyővel, amit ténylegesen megvennél. Így fogsz a megtérülésről reális képet kapni.
- Ha nincs segítséged, akkor sem kell lemondanod a méretes élő fáról, mert ma már akár a netről is rendelhetsz fenyőfát, befaragva és házhoz szállítva.
- Ha korábban veszed meg az élő fenyőt, akkor gondoskodnod kell, hogy az ünnepig hűvös helyen tárold és érdemes vízbe állítani vagy nedves törülközővel becsavarni, hogy majd tovább bírja a meleg lakást.
- Amikor felállítod a fát érdemes a radiátortól, tűzhelytől távolabbi helyet választani. Sokkal jobban fogja magát olyan helyen érezni, ahol a nap sem süti direktbe, ha esetleg hóesés helyett azt kapunk a természettől ajándékba.
- A fa leszedése után a kijelölt napokon és helyeken helyezd el. De ha van lehetőséged, akár fel is apríthatod, és majd később elégetheted a kályhában vagy a kandallóban.
Ugye nem is olyan egyszerű döntés, érdemes a ti esetetekben is az előnyöket és hátrányok végig gondolni.
Karácsonyfa árkörkép:
Nézzük meg az árakat egy kb. másfél méteres fánál.
- Műfenyő: 6.000 Ft – 65.000 Ft, átlagárnak, leggyakoribb árnak kb. 25.000 Ft-ot mondanék.
- Vágott fenyő:
- Lucfenyő: kb. 5 – 7.000 Ft
- Ezüstfenyő: kb. 6 – 10.000 Ft
- Nordmann fenyő: kb. 10 – 17.000 Ft (Vidéken kertészetből már 5.000 Ft-ért láttam.)
- Konténeres (földlabdás fenyő):
- Lucfenyő: kb. 10 – 15.000 Ft
- Ezüstfenyő: kb. 12 – 16.000 Ft
- Nordmann fenyő (de több helyen, csak 1,5 méteresnél kisebb volt): kb. 12 – 17.000 Ft
Több helyen kertészetben visszavihető a konténeres fenyő, és kb. az ár fele rövid határidővel, de levásárolható.