Én hétköznap is szereteket terített asztalhoz leülni, de ha ünnepi alkalom van különösen szeretek figyelni rá.
A terített asztal élményét talán még jobban értékelik azok, akik sokat étkeznek „menzán”, útközben rohanva, házhoz szállított vagy elvitt ételt gyakran esznek műanyag edényből.
A terített asztalnál tudom, hogy fontosabb kivel üljük körbe az ünnepi asztalt.
Én mégis szeretek valami pluszt hozzátenni a hétköznapokhoz képest, mert nekem ez örömet okoz.
Mire van szükségünk a terített asztalhoz:
- Étkezőasztalra, étkező székekre.
- Jó megvilágításra.
- Asztalterítő (stílusában és anyagában lehetőleg a berendezés stílusával harmonizáljon).
- Szalvétára vagy textiszalvétákra.
- Tányérokra.
- Evőeszközökre.
- Fűszertartókra
- Asztaldíszekre: gyertyatartóra, virágra, egyéb alkalmi dekorációra.
A teríték minden darabja legyen hibátlan! Csorbult, repedt tányérokat, poharakat soha ne tegyünk az asztalra!
Igazából ezeket tudjuk variálni és az alkalomhoz alakítani. Extrák lehetnek még, az ültetőkártya, menü.
Rengeteg mindent el tudok képzelni a terített asztal kapcsán, egészen a legegyszerűbb dolgoktól kezdve, a kimondottan erre az alkalomra kitalált dekorációig.
- Asztal: lehetőleg mindenkinek legyen kényelmes helye, úgy tudsz számolni, hogy egy embernek kb. 60 cm helyre van szüksége, ha ennél kevesebb hely jut, akkor már kényelmetlen lesz az étkezés. Ilyenkor megfontolandó, hogy inkább büfé jellegű vacsora legyen, szépen terített, de kényelmetlen asztal helyett.
- Székek: Akár a székek hátulját is feldobhatod, egy masnival, mini koszorúval, néhány faággal vagy nem törékeny karácsonyfadísszel, szalagról lelógatva.
- Asztalterítő: ha van egy szép fehér asztalterítőd, már nyert ügyed, mert nemcsak karácsonyra, hanem bármilyen más alkalomra tökéletes. Ráadásul szerintem a legkönnyebben tisztán tartható. A kiegészítőkkel majd simán tudsz színt vinni az ünnepi asztalra, ha úgy szeretnéd. Ha nincs még szép elegáns, ünnepi asztalterítőd, akkor az első darab legyen fehér. Akár alátétekkel vagy futókkal is tudsz színt varázsolni, bár a fehér önmagában is nagyon elegáns tud lenni, apró kiegészítőkkel.
- Szalvéta: az egyik legolcsóbb és legkönnyebben lecserélhető kiegészítő. Legyen szó papírszalvétáról vagy textilszalvétáról, szerintem ne hagyd ki ezt a lehetőséget, hogy ünnepivé varázsold az asztalt. Egy masni, egy szalvétagyűrű, néhány apró termés vagy dísz és máris sokkal ünnepibb lesz a legegyszerűbb terített asztal. Akár ebből is tökéletes választás lehet a fehér, mert könnyű tisztán tartani. Sok-sok ötletet válogattam össze ebbe a Pinterest albumba. Akár valamilyen karácsonyi motívumot is hajtogathatsz a szalvétából.
- Tányérok, poharak, evőeszközök: Akár lehetnek a hétköznapokban használtak is, de most különösen figyelj, hogy makulátlan tiszták és fényesek legyenek, mind az evőeszközök, mind a poharak. Mielőbb felkerülnek az asztalra, töröld át azokat egy puha mikroszálas ronggyal. Az asztalterítésébe a gyerekeket is be tudod vonni, akár valamilyen kreatív elemet ők is ki tudnak találni.
- Fűszertartókra, akár kerülhet egy masni vagy valami apróság, ami a használatában nem akadályozza még. Akár egy üvegpohárba, szép csatos üvegben is az asztalra kerülhetnek.
- Asztal díszek: végtelen lehetőség, de nyugodtan hasznosítsad újra, az adventi koszorút, vagy az adventi naptárat. Ha semmi ötleted nincs, akkor néhány porospohár fejjel lefordítva is tökéletes, alá bármit betehetsz (díszek, fenyőágak, csipkebogyó, egy szép anyag, egy angyalka) a tetejére meg akár egy teamécses is tökéletes. Ha virágot választasz, lehetőleg ne legyen illata vagy legalábbis ne olyan erős, hogy zavaró legyen. A dekorációnál arra figyeljél, hogy ne legyen olyan magas, hogy szemben ülő arcát kitakarja.
- Gyerekek készíthetnek ültetőkártyát vagy akár szép gyöngybetűkkel a menüt is leírhatják, vagy megszerkeszthetik számítógépen is.
A terítés néhány alapszabálya
- Minden eszköz arra az oldalra kerüljön, amelyik kézzel majd a vendégek használják. Azok sorrendjét meghatározza, hogy az étkezés közben – kívülről befelé haladva; a poharaknál jobbról balra sorolva – mely fogásokhoz és italokhoz, milyen evő eszközök és milyen poharak tartoznak.
- Sohase, csak az evőeszközök és poharak elhelyezésére ügyeljünk, hanem a teríték összképére is. A különböző stílusú dolgokat a legnehezebb összhangba tenni. Egyszerűbb, ha a lakásunk stílusához igazítjuk az asztal stílusát is.
- Elsőnek egy lapos tányért, vagy az úgynevezett ültető tányért helyezünk az asztalra. Később erre kerülnek azok a tálak, amelyekben felszolgálják, vagy magunk szedjük a fogásokat pl. levesestányér. Ügyeljünk arra, hogy az ültető tányérok szélei egymástól karnyújtásnyi – minimum 55-60 cm távolságra legyenek. Ennél szűkebb elhelyezés a kényelmes és élvezetes étkezés rovására megy.
- A tányértól balra a villákat, jobbra a késeket (élükkel a tányér felé), kések után a kanalakat helyezzük el a terítéken. A halhoz, sajthoz, desszertekhez használatos evőeszközöket a tányér legtávolabbi részén az asztal élével párhuzamosan fektetve szervírozzuk fel.
- Sorrendben mindig a legelőször használt evőeszköz van kívül.
- Az asztalnál ülők az étkezés során ehhez igazodva kívülről befelé haladnak az evőeszközök használatával. Amikor az oldalsó evőeszközök elfogytak, tudni fogják, hogy már csak a desszert következhet, melyhez a tőlük távoli evőeszközöket kell majd igénybe venni.
- A szalvéta általában a tányér bal oldalára kerül. Terítésnél, mikor még senki sem ül az asztalnál, elhelyezhető az ültető tálban, vagy akár az egyik pohárban is.
- Ültetés eligazító kártya az ültető tányér közepébe, vagy közvetlen elé való, hogy egyértelmű legyen a hely.
De azt mondom sokkal könnyebb képekkel inspirációt gyűjteni, mint így leírva. Az én albumom itt van, igyekeztem több stílusból szemezgetni
A lényeg, mint oly sok mindennél.
Gondolkodj inkább egyszerűbb asztalba, mint hogy egy plusz nem szeretem feladatot vegyél nyakadba és emiatt idegeskedjél. Ha viszont élvezed, elő a fantáziáddal és készüljenek a csodaszép ünnepi asztalok.