26. nap: Házi pénzügyi alkotmány

Amiről ma írni fogok arról egy kedves ügyfelem, ezt írta, mikor már megtapasztalta a működés menetét:

Kinga ez a pénzügyi alkotmány nagyon-nagyon tetszik nekem. Nemcsak spórolási szempontból, hanem szemléletileg. Az, ahogy leírod, hogy hogyan lehet különböző kérdésekben úgy megállapodni és azt tartani, hogy abban mindenki jól érezze magát, a gyerekek is egy csomót úgy tanuljanak, hogy még élvezetes és inspiráló is legyen a számukra, ez több mint spórolás, ez egyfajta családi működésmód, amely sok más területen is alkalmazható.”

Bízom benne számodra is ennyire hasznos lesz. Különösen, akkor olvasd figyelmesen, ha változó a jövedelmed, mert ezek a szabályok lesznek a kulcsa annak, mennyire tudod majd biztonságban érezni magad változó jövedelem mellett is.

Tudod, honnan indultál, tudod, hova tartasz. Nyilván tudod már, miben kellene változnod. Most egy olyan egyszerű trükköt mutatok, aminek segítségével valóban el is tudod érni.

Hozzál magadnak pénzügyi házi szabályokat!

Ezeket a szabályokat ne egyedül hozd, hanem együtt a családdal, mert csak így tudjátok egymást figyelmeztetni az esetleges szabályszegésre. Túl sok szabályt egyszerre ne akarj bevezetni. Mondjuk legyen három, és havonta egyet-egyet hozzáadtok, amikor már a többi kezd szokássá válni. Mondok egy pár példát, hogy milyen szabályokra gondolok.

  • 10.000 Ft fölött kiadást megbeszéljük egymással.
  • 20.000 Ft fölött nem veszem meg aznap, alszunk rá egyet, és készítünk egy előnyök, hátrányok táblázatot, azaz tudatosan döntünk.
  • Havi egy ruhánál nem veszek többet.
  • Lefaragunk a gépkocsi költségből havonta 7.500 Ft-ot.
  • Minden este kikapcsoljuk még stand by üzemmódból is a készülékeket.
  • Házfelújításnál 100.000 Ft kiadás felett legalább három helyről kérünk árajánlatot.
  • Ha plusz bevétel van, legalább a felét elkülöníted, ami a biztonsági tartalékod alapja lesz.
  • Addig nem megyünk nyaralni míg nincs legalább három hónapnyi tartalékunk.

Egy-egy ilyen házi szabályt, érdemes tovább bontani, hogy még megfoghatóbb legyen:

Ne a lemondásra, hanem a helyettesítő ötletekre koncentrálj. Tudod, legyen sikk a spórolás, az élvezetes megtakarítás! Igyekezz a döntéseid melletti előnyöket is felsorakoztatni! Maradjunk az autós példánál: 7.500 Ft-ot szeretnél megtakarítani.

  • Először is számold ki, mennyibe kerül az autóddal egy km! Legyen 30 Ft/km. Ez azt jelenti, hogy 250 km-rel kell kevesebbet autóznod havonta.
  • Ha hetente kétszer eljársz bevásárolni a 15 km-re lévő boltba, akkor ez havi szinten 240 km. Mi lenne, ha innentől kezdve csak kéthetente egyszer vásárolnál be? Máris összejött 180 km. Előnye: időt takarítasz meg, 8 x 1 óra helyett csak kb. 2 x 1,5 órába kerül a bevásárlás.
  • Hetente kétszer 10 km-re viszed a gyermeked úszni. Mi lenne, ha összefognál egy közelben lakó szülőtárssal, és hetente csak egyszer kellene vinned? Újabb 80 km-t találtunk, már meg is van a kitűzött csökkenés. Előnye: barátságok szövődhetnek.

Hozhattok  általánosabb szabályokat is.

  • pl. 2 km-nél közelebb nem használunk autót, kivétel, ha 10 kg-nál nehezebb csomagot kell vinni. Előnye: meglesz a napi sétánk, többet mozgunk.
  • A hét egyik napja autómentes nap lesz, itt a jó idő, elő a kerékpárokkal! Előnye: szintén a több mozgás.
  • Az autótakarítást mi magunk végezzük el, vagy akár nagyobb gyerekre némi zsebpénzért is rábízható (kevesebbért, mint az autómosó, de annyiért, amennyiért már szívesen elvégzi).  Előnye: a gyerekünk megtanulja a munka értékét és még saját zsebpénze is lesz.

Ha a házi pénzügyi alkotmányunk elkészült, ne felejtsétek el leírni, hogy miben állapodtatok meg saját magatokkal és a családotokkal. Minden családtag írja is alá. Nyilván a gyerekek csak azokat, ami rájuk is vonatkozik. Pl. mindig lekapcsolom a fürdőben a villanyt. Ha nem tud írni, rajzolja oda az ovis jelét. Készítse el a kilincsre a figyelmeztető táblát ő maga, mindjárt sokkal közelebb áll majd ez a feladat hozzá. Akár valami apró jutalom is járhat nekik, ha ügyesen betartják.

Egy jó látható helyre érdemes kitenni a többit is: pl. az autóval kapcsolatos dolgokat a slusszkulcs mellé, hogy mindig szem előtt legyen, amikor az autót szeretnéd használni.

Értékeljétek a hetet, azaz kontrolláljátok a megvalósítást, hogy lássátok, valóban a gondosan előkészített úton haladtok, vagy éppen egészen más irányba fordultatok… Nagyon fontos, hogy örülj az apró sikereknek is, legyél büszke, amikor a nagy célodhoz egy-egy lépéssel közelebb kerültél a családoddal.

Olyan házi pénzügyi szabállyal kezdjél, ami a legnagyobb hatással lehet az életedre, de magát a nagy szabályt próbáld több apró lépésre bontani, hogy ne ijesszen meg a feladat nagysága.