– 5. levél: Gyorsan alkalmazkodó háziasszonyok trükkje

Tegnap az első tört vagy teljes hetet kipipáltunk menütervezés frontján, ma egy teljes hónapra vagy akár hónapokra előre is letudjuk ezt a feladatot.

A havi terv kérdése, már előkerült az ingyenes sorozatban és elő fog kerülni még a 125 napos konyhapénzes levélsorozatban is, de most próbálok egy új szempontot adni.

Első ránézésre, gondolhatnánk úgy, hogy mennyivel több időnk lett, hogy nem megyünk szórakozni, hogy a gyerekeket nem kell edzésekre és külön órákra vinni, de helyette kaptunk új feladatokat és most ehhez próbálunk alkalmazkodni pl. otthon oktatás, menza pótlása, így az sem mindegy mennyi időt töltünk a menütervezéssel és a bevásárlólista írásával.

Ha most ezt végig gondolom velem, egy normál időszakban is sok segítséget fog adni, így nem foglalkozol vele hiába, nemcsak 2-3 hónapra könnyíti meg a dolgod.

Koncepció 4 hétre

Ebben az esetben is van egy fő koncepciód és azon belül variálod a heteket, ebben az esetben az sem baj, ha csak 2-3 étel van egy-egy csoportban, sőt még az sem, ha csak egy mert, akkor is csak 4 hetente kerül rá sor.

Igazából a fő étkezéshez, a család 28 vagy egy kicsit több, kedvenc ételét kellene megtalálnotok közösen együtt, amiből egy olyan alapod lesz, amit kicsi variációkkal, akár éveken keresztül tudsz használni.

Ha a fix 4 hetes variációt választod, egy-egy héthez stabilan elkészítheted a bevásárlólistádat is, amihez nem hozzáírni kell, hanem lehúzni azt, ami van otthon elegendő mennyiségben, így nem kell hétről-hétre bajlódni vele. Ez a legidőtakarékosabb megoldás, alkalmazd akár csak a veszélyhelyzet visszavonásáig vagy akár hosszabb időn keresztül.

Egy ilyen négy hetes ciklusnál is először a fő koncepciót érdemes végig gondolni, nyugodtan térjél el ettől. Ha sok húst esztek, akkor simán lehet, akár csirkés, disznóhúsos, pulykás, marha húsos, vad/hal, belsőséges, húsmentes nap… Koncepcióval fogunk foglalkozni még, finomítani rajta, de most a lényeg, ne agyald túl.

Pl. ebből a koncepcióból, ami tetszik maradjon, ami nem azt cseréld le egyszerűen. Nem szeretitek pl. halat, legyen helyette főzelék nap
Főzelékek közül gondold végig, mit szerettek pl. lencse, kelkáposzta, tök, cukkini, zöldbab, sárgaborsó, bab, paradicsomos káposzta, krumplifőzelék

Nem kevés, de nem is sok, most nézzük meg, ebből, hogyan tudod ezeket a főzelékeket bármilyen szempont szerint csoportosítani (ugye nem baj, ha csak egy főzelék lesz, valamelyik listában). Ahogy írom a levelet neked, úgy találom ki ezt most folyamatában, nem gondolom túl, ami eszembe jut írom.

Főzelékes nap (9 féle), de négy is elegendő lenne.

  • száraz hüvelyes: lencse, sárgaborsó, bab
  • káposztás: kelkáposzta, paradicsomos káposzta
  • tökféle: tök, cukkini
  • egyéb: zöldbab, krumplifőzelék

Máris lecseréltem, néhány perc alatt, a pénteki halas napot, a többi tetszik marad.

Vagy gondolkodhatsz köretekben is, ha pl. szinte mindig csirke vagy disznóhúst esztek: pl. krumplis nap, tésztás nap, zöldség nap, salátás nap, rizses nap, egyéb egészségesebb gabonafélés, főzelék nap…

Bármi lehet igazából a rendező elvnek, csak a fantáziád szab határt… természetesen kialakíthatsz olyat is, hogy hetente csak 3-4 naponta főzöl, a többi napon rendelsz vagy nagy adag készül, ami 2 napra is elegendő. A lényeg legyen először egy fő rendező elv, utána azon belül alakítsál ki az ételekből alcsoportokat, mint ahogy nálam is látható.

De megfordíthatod a sorrendet is először az ételeket összeírod, majd azt rakod valamilyen egyszerű szempont szerint csoportba, de akár még csoportok nélkül is működhet, amikor csak egyszerűen néhány ételt rendelsz egy adott hét, adott napjához…

A lényeg, ne gondolkodj sokat, hanem csináld meg gyorsan, a tapasztalatok alapján, majd finomítod a konyhapénz-virtuóz rendszer első elemét…

Leveses nap (19):

  • Krémleves: brokkoli, spárga, sütőtök, fokhagyma
  • Tartalmas leves: gulyás, babgulyás, palóc, tárkonyos ragú, hús, korhely
  • Zöldségleves: zöldborsó, zöldbab, paradicsom, karfiol,
  • Gyümölcsleves/hüvelyes: meggy, barack, vegyes, bab, lencse

Salátás nap (14):

  • Húsos/halas: cézár saláta, kukoricás-jégsaláta, tonhalas
  • Krumplis/majonézes: majonézes krumpli saláta, német krumpli saláta, franciasaláta
  • Zöldséges/zöld: Görögsaláta, friss zöldsaláták, marinált (paprika, cukkini, padlizsán), mozarella, svéd gombasaláta
  • Bulgur, kuszkusz, quinoa

Tésztás nap (11) :

  • Spagetti: paradicsomos-cukkini, rukkolás, milánói, gombás
  • Pirított: kínai szójaszószos
  • Penne: paradicsomos, sajtszószos
  • Magyaros: túros csusza, galuska, tarhonya, krumplistészta

Nemzetközi (14):

  • Mexikói: tortillás, chilis bab, avokádós
  • Francia/spanyol: paella, ratatouille, sült camambert
  • Olasz/görög: lasange, gyros, pizza
  • Angol/amerikai: amerikai palacsinta, chips and fish, hot dog, hamburger, amerikai káposztasaláta

Halas (13):

  • Lazac: serpenyőben sütve, leveles tésztában spenótosan, kapros tejszínes
  • Tonhalas: saláta, pizza, tonhalas sült tészta
  • Pisztráng: citromos vagy só ágyon
  • Egyéb hal: harcsa paprikás, halászlé, hekk, apró sült halak, hal rudacska

Tepsis (20)

  • Krumplis: rakott krumpli, krumpli + sült zöldség, francia rakott krumpli
  • Zöldséges: muszaka, cukkinis, karalábé chips, töltött zöldség (gomba, tök, cukkini, padlizsán)
  • Húsos/belsőség: hurka, kolbász, baconos máj, parmezános szelet, fasírt, sült virsli
  • Tésztás/rizses: sajtos, paradicsomos, rizsfelfújt, töltött zöldség

Húsos (17):

  • Nem szárnyas: pörkölt, vadas, natúrszelet, fasírt golyók, rizses hús, székelykáposzta
  • Csirke: csirkepaprikás, citromos pácolt, ananászos csirke,
  • Rántott: csirke, borjú, karaj, sajt, hagyma, más zöldségek (brokkoli, karfiol,
  • Csirke: sült csirke szárny, töltött csirke

Ezt így csak egyetlen alkalommal kell összeszedned. Nekem ez alapján a táblázat alapján kb. 20 percembe tellett, hogy adott kategóriába betegyek néhány ételt a teljesség igénye nélkül. Arra figyeltem lehetőleg egy ételt csak egy helyre soroljak, hogy az ismétlésre később, már ne kelljen foglalkozni.

Szépen sorban veszed elő a heteket, majd az adott 1-5 étel közül kiválasztod kb. ½  perc alatt azt az egyet, amihez a héten bevásárolnál.

Innentől kezdve, még az ismétlésre sem kell figyelni, mert mi van, ha egy-egy kedvenc négy hetente sorra kerül. De pl. egy pizza is egyszer lehet 4 sajtos, máskor sonkás ananászos, rukkolás sajtos…

Ha van pl. egy étel, amit nem tudsz sehova besorolni vagy a kategóriájában már túl sok étel van pl. resztelt máj, akkor se essél kétségbe, csapd hozzá egy olyan ételcsoporthoz, mintegy kakukktojásként, ahol kevesebb étel közül tudsz csak választani, így növeled azoknak a napoknak a változatosságát is.

Persze egy salátás napon is adhatsz mellé mást is, csak választás vezér fonala legyen a saláta pl. lehet mellé még fasírt, virsli, egy szelet hús vagy hal, esetleg meleg szendvics….

Extra tipp: ha csak nagyon kevés ételt szeret a család, akkor egyszerűen készítsél abból a 30-40 ételből 4-5 hétre menüt, átfedés nélkül és a heteket variáljad a szezonnak megfelelően pl. krémleves: tavasszal spárga, nyáron: cukkini, ősszel sütőtök, bármelyik évszakban: krumpli, fokhagyma, brokkoli… Az én javaslatom, készítsél biztonsági tartaléknak 4 x 7 napra menüt, amik közül egyet-egyet akkor tudsz elővenni, amikor nincs időd menütervezésre. Ott van készen, nem kér ennit, de megnyugtató, hogy van mihez nyúlni. Pont olyan, mint az alapélelmiszer-készlet, lehet nem csak abból fogsz főzni, de megnyugtató, hogy van.

Írjatok össze 28 – maximum 100 ételt, amit szerettek, ebben most nem tudok segíteni, de a 125 levélben már igen (lesz sok-sok étellista), és készítsd el a 4 hétre a tartalék menüdet, amit akár állandóan is használhatsz, ha úgy kényelmesebb.

Ha az ételek megvannak, de nincs ötleted, hogyan lesz belőle menü, akkor a csoportba írd meg az ételeket, és segítek belőle menüt készíteni, a többiekkel együtt. Fogd fel egy jó játéknak.

Holnap folytatjuk a gyorstalpalót, ahol még a heti 1 bevásárlás van a fókuszban és nem a konyhapénz.

Örülök, hogy velem tartasz!
Kinga, a Pénzügyi térkép háziasszonya