6. adventi levél: Csokoládé és szaloncukor

Ha eddig még nem tudtad volna, akkor most elárulom, nagy csokoládé rajongó vagyok. Gombóc Artúrral biztos nagy csatákat vívtunk volna a különböző csokoládékért, bár az én kedvencem a sima tejcsokoládé és mentolos csokoládé.

Néhány éves felmérés már (NRC piackutató), de ebből látszódik, hogy nem vagyok egyedül a csokoládé szeretetével. A 18-59 éves magyar lakosság:

  • közel háromnegyede fogyaszt csokoládét hetente legalább egyszer,
  • 13 % minden nap,
  • 98 % fogyaszt valamilyen rendszerességgel csokoládét.
  • A megkérdezettek csupán 1 százaléka válaszolta azt, hogy egyáltalán nem fogyaszt csokoládét.

Ez fejenként és évente, átlagosan 3,2 kilogrammot jelent. Ez a mennyiség az európai átlagnak kb. a fele, de az USA mért 5,5 kilogrammos átlagtól is jelentősen elmarad.

A kutatásban résztvevők 45 százaléka nincs tisztában azzal, hogy milyen kakaótartalmú csokoládét fogyaszt.

Sokan úgy gondolják, hogy a csokoládé minőségének fokmérője a kakaótartalom, talán azért került ez így bele a fejekbe, mert ezt a tulajdonságot a legkönnyebb összehasonlítani és valóban nagy szerepet játszik a minőségben.

Egyik véglett sem jó, a túl magas kakaótartalmú csokoládé (85 % felett), már élvezhetetlenül keserű, míg az 50 % alatti kakaótartalmú csokoládé, már nem igazán jó minőségű, így 50 – 85 % kakakótartalmú csokoládék között érdemes válogatni.

A jó minőségű táblás csokoládé 56-70% kakaó szárazanyag, amelyből 30% kakaóvaj. Tartalmaz még cukrot, tiszta vanília kivonatot és 1% szójalecitint (stabilizáló anyag).

Miből tudhatjuk még, hogy jó minőségű csokoládéval állunk szembe? Vessük be az érzékszerveinket is!

  • Kibontáskor tiszta csokoládé illatot kell éreznünk. Nem lehet vegyszer, kókusz, émelyítő édesség vagy mogyoró illata sem.
  • A csokoládénak fényesnek kell lennie, a színe pedig az aranybarnától a legsötétebb barnáig terjedhet.
  • Ha egy kis darabot a szánkba veszünk nem szabad, hogy égett, füstös ízt érezzünk, vagy túl savas ízt sem tapasztalhatunk. Ha jó minőségű csokiról beszélünk íze hosszúidőn keresztül a szánkban marad.
  • Ha a csokit kettétörünk, hallgassuk meg, tisztán pattan-e ketté. A törésvonalnak egyenesnek kell lennie, a csokoládé nem morzsálódhat.

Forrás: Chantal Coady, Ínyencek kézikönyve – Csokoládé

Persze ezek jó részét nem tudjuk a boltban tesztelni, ezért érdemes első alkalommal kis mennyiséget vásárolni, és tesztelni otthon a különböző érzékszervünkkel. A boltban a csomagolásra írt összetevők lehetnek a mérvadóak. A legtöbb esetben ez valóban a valóságot tükrözi, bár előfordul néhányszor ennek az ellenkezője is, sajnos.

Hogy csokoládéról beszélhessünk egyáltalán az étcsokoládénak minimum 35 %, a tejcsokoládénak minimum 25 %, a fehér csokoládénak 20% kakaóvajat kell tartalmaznia.

A Magyar Élelmiszerkönyv vonatkozó szabályai szerint a csokoládék (vagyis étcsokoládék) kakaótermékekből és cukrokból készülő termékek, míg a tejcsokoládék gyártásához ezeken túlmenően tejet és tejterméket használhatnak fel a gyártók.

A kakaóvajon kívül nem tartalmazhatnak más egyéb növényi zsírt, kivétel (például: pálmaolaj, mangó magzsír), de ezek mennyisége is legfeljebb 5% lehet. Abban az esetben viszont, ha a termék a kakaóvajon kívül más egyéb növényi zsírokat is tartalmaz, a „csokoládé”, illetve „tejcsokoládé” megnevezések mellett, kötelező feltüntetni a „kakaóvajhoz adott növényi zsírokat tartalmaz” jelölést – méghozzá jól látható helyen – ott, ahol az összetevők listája is van.

Ellenőrzések során kiderült, hogy ezt a kötelező megjelölést az esetek 2/3-ban nem tüntetik fel a csomagoláson.

A mintavételezett termékek közül 7-féle csokoládé jelölésén szerepelt a „kakaóvajhoz adott növényi zsírokat tartalmaz” jelölés, míg 13-féle olyan „csokoládé” illetve „tejcsokoládé” termék is vizsgálat alá került, melyek a „kakaóvajhoz adott növényi zsírokat tartalmaz” jelölést nem tartalmazták.

Most már tudjuk, mit érdemes figyelni, ha nem is írják rá a csomagolásra egyértelműen, hogy milyen termékkel állunk szembe.

Hoztam néhány érdekességet is, ha megszeretnéd magad győzni, hogy napi 1-2 kocka csoki nem árthat.

  • Egy tábla csoki koffeintatalma kb. annyi, mint amennyi egy csésze koffeinmentes kávéban van.
  • A koleszterinszintnek sem árt, mert a szterainsav (telített zsírsav), a jó koleszterin, a HDL értéket emeli.
  • Ráadásul nem is üres kalória, mert ásványi anyagok mellett antioxidánsokban is bővelkedik, egy szelet étcsokoládéban ugyanannyi flavonoid van, mint két csésze zöld teában, egy pohár vörösborban, vagy egy tál áfonyában.
  • Sajnos hízhatunk tőle, ha nagy mennyiségben fogyasztjuk, de egy kocka csoki 20 – 30 kilokalória. 100 kilokalóriás falatkába, fajtától függően 3-5 kocka csoki fér bele.
  • A fogakat is kevésbé rontja, mint a cukor.
  • Egy osakai kutatócsoport még azt is bebizonyította, hogy a kakaóbab egyes alkotóelemeinek baktériumölő hatása van.
  • Stresszcsökkentő hatása van. Egy kísérletben stresszes életmódot folytató embereknek mindennap néhány kocka csokoládét adtak, és két hét után már mérhetően csökkent a stressz hormon szintje a szervezetükben.

Lehet titeket még nem sikerült meggyőzni a csokoládé fogyasztás áldásos hatásairól, de magamat sikerült.

Csokoládé árak:

  • Kb. 2 000 Ft/kg ártól – kb. 10 000 Ft/kg árig, és ezek nem kézműves csokoládé árak.
  • Általában egy-egy tábla csokoládé 100 gramm, de egyre gyakrabban találkozni, a kisebb 90 grammos kiszereléssel is.
  • Teljesen ugyan olyan csokoládék között, az olcsóbbaknál 100 – 200 Ft árkülönbség, míg a drágábbaknál akár 400 Ft árkülönbség is lehet üzletenként. Így érdemes ár összehasonlító oldalakat használni, különösen, ha több darabot tervezünk vásárolni.

Kutatás vizsgálták a hazai szaloncukor fogyasztását is. Ezek a legnépszerűbb ízek:

  • 32 % zselés,
  • 21 % kókuszos,
  • 16 % marcipános,
  • 11 % karamellás

szaloncukrot részesíti előnyben.

A megkérdezettek 17 %-a fogyaszt több mint 50 darabot. A legtöbben (39 %) 11-30 darabot esznek meg az ünnepek alkalmával, és csak 3 % volt az, aki egyáltalán nem szereti a szaloncukrot.

De hány szem szaloncukrot adhatunk a gyerekünknek, hogy nagyobb egészségkárosodás ne érje?

WHO 2015-ös irányelve azt mondja, hogy a hozzáadott cukor a napi kalóriabevitelnek maximum a 10 %-a legyen, de igazából az 5 % lenne az optimális. De ez nemcsak az édességet és kristálycukrot jelenti, hanem az egyéb élelmiszerekben fellelhető cukrot is jelenti pl. üdítőkben, gyümölcsjoghurtban, szószokban és más főtt ételekben.

A WHO életkorokba bontja a napi cukorbevitel maximális értékét:

  • 1 – 3 éves korban: 14 – 16 gramm
  • 4 – 6 éves korban: 16 – 21 gramm
  • 7 – 10 éves korban: 21 – 30 gramm
  • 11 – 14 éves korban: 25 – 34 gramm
  • 15 – 18 éves korban: 19 – 34 gramm

Egy-egy szaloncukor kb. 9 – 10 gramm és kb. a fele, azaz 5 gramm cukrot tartalmaz.

Ha csak szaloncukorból vinne be cukrot (ami ugye nincs így), akkor is maximum ennyi szaloncukrot ehetne:

  • 1 – 3 éves korban: 2 – 3 db
  • 4 – 6 éves korban: 3 – 4 db
  • 7 – 10 éves korban: 4 – 6 db
  • 11 – 14 éves korban: 6 – 7 db
  • 15 – 18 éves korban: 4 – 7 db

Szaloncukor árak:

A legolcsóbbak a lédig szaloncukrok, minőségük megkérdójelezhető kb. 1 000 Ft/kg – a vég valahol 16 000 Ft/kg-nál van.

Ma már rengeteg ízesítésű szaloncukor elérhető a különböző gyártóknál. Érdemes lehet egy picit házilag tesztelni őket, mielőtt nagy bevásárlásba fognál.

Csináljatok házi vaktesztet!

A kimérős, a legkevésbé ajánlott kategóriát a legegyszerűbb tesztelni, mert tudsz 1-2 db-ot is venni.

A csomagolt szaloncukroknál, már nehezebb helyzetben vagy, mert ha csak pár fajtát is veszel, hamar összejön az a mennyiség, amit egyáltalán, megszeretnél venni. Esetleg érdemes összefogni szomszédokkal, munkatársakkal, akikkel egyébként is találkozol és közösen venni különböző fajtákat. Minél többen fogtok össze, annál többfélét tudtok tesztelni.

Ami ízlik, azt viszont jegyezzétek meg, mert jövőre is lesz karácsony.

Esetleg érdemes itt körülnézni, hogy egyáltalán, milyen fajtát teszteljetek, elképesztően alapos gyűjtemény a gyártókról, a szaloncukor fajtákról és árakról is. Sőt akár képeket is tudsz letölteni.

És pár hete lett utoljára frissítve, rengeteg olyan ajánlás van benne, hogy melyik olcsóbb változat, melyik drágábbra hasonlít a legjobban.

Tervezzél keretet az édességeknek, a szaloncukorról se feledkezzél meg!